Istoricul Parohiei Chicerea

Istorie Noiembrie 8, 2012

Parohia cu hramul Sfânta Treime din satul Chicerea, comuna Tomeşti, judeţul Iaşi a fost construită în anul 1987 sub indrumarea P.C. Pr. Dăscălescu Vasile. În noiembrie 1989 a fost numit P.C. Pr. MihăilăDumitru care înperioada 1990-1994 a construit Casa Parohială, slujind până în anul 1997, iar în anii 1997-2003 a slujit P.C. Pr. Cojocaru Marcel care a construit Casa Socială

Din octombrie 2003 a fost numit paroh P.C. Pr. Lupu Daniel, iar din aprilie 2007 s-a început reparaţia capitală a bisericii, suferind unele modificări, cea mai amplă fiind înlocuirea acoperişului vechi cu unul de tip Ştefanian. S-a finalizat exteriorul locaşului de cult şi alte lucrări de intreţinere şi modernizare, ctitori fiind enoriaşii parohiei şi primarul comunei Tomeşti, domnul Ştefan Timofte.

Târnisrea bisericii nu a avut loc până în prezent şi-L rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne ajute ca în cel mai scurt timp să terminăm lucrările de renovare interioară şi pictură.